Zdrowe i zadbane paznokcie

Zdrowe i zadbane paznokcie

Pielęgnacja paznokci to nie lada wyzwanie i nie chodzi wcale o ich lakierowanie, czy skomplikowane zdobienia. Okazuje się, że w pielęgnacji paznokci najtrudniejsze jest utrzymanie ich w zdrowej kondycji i estetycznym wyglądzie, przy zachowaniu ich naturalności. Paznokcie, podobnie jak włosy w dużej mierze zależą od naszych genów. To właśnie one wpływają na to, czy paznokcie są twarde, czy miękkie, mocne, czy kruche. Nie oznacza to jednak, że wobec darów natury jesteśmy zupełnie bezradni.

Podstawowe problemy, jakich dostarczają nam nasze paznokcie to ich łamliwość, rozdwajanie oraz  żółtawa barwa. Przyczyną tak złego stanu rzeczy mogą być problemy zdrowotne, zbyt uboga dieta lub nadmierne oddziaływanie mechaniczne oraz chemiczne.

Zawsze w pierwszej kolejności należy zniwelować przyczynę pierwotną złego stanu paznokci. Gdy ten etap mamy już za sobą, możemy spróbować kuracji odżywczej i regenerującej, która z powodzeniem powinna przywrócić naszym paznokciom zdrowy i estetyczny wygląd.

Sklepowe półki wprost uginają się pod ciężarem różnorodnych preparatów do pielęgnacji dłoni i paznokci. Wybór nie jest prosty. O czym zatem warto wiedzieć i czego szukać w kosmetykach, by służyły one naszym paznokciom?

W preparatach pielęgnacyjnych powinniśmy szukać przede wszystkim składników takich jak witamina A, witamina E, różnorakie oleje np. rycynowy, słonecznikowy, migdałowy, z makadamii, czy różany oraz masło np. shea. W przypadku zniszczonych paznokci warto pamiętać o tym, by wybierać raczej żele zawierające powyższe składniki. Preparaty w formie lakieru mogą bowiem dodatkowo wysuszać płytkę paznokcia.

Naszym celem powinno być raczej posiadanie zdrowych, zadbanych paznokci, których zdobienie będzie czymś w rodzaju „wisienki na torcie”

Warto również wiedzieć czego powinniśmy się wystrzegać. Takimi składnikami są z pewnością toluen oraz formaldehyd, których stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Poprawa stanu paznokci jest bardzo powierzchowna i krótkotrwała po zastosowaniu tych środków, zaś trwały efekt to wysuszenie i zwiększenie łamliwości płytki paznokciowej. Bez znaczenia są również składniki takie jak fluor, wapń, czy żelatyna. Nie prawdą jest zatem obiegowa opinia, jakoby jedzenie galaretki poprawiało stan skóry dłoni i paznokci.

Mówiąc o pielęgnacji paznokci nie sposób pominąć kwestii skórek. Ich pielęgnacja stanowi bowiem istotną część dbałości o paznokcie. Wiele z pań, a także panów usuwa skórki, wycinając je specjalnym radełkiem, nożyczkami lub cążkami. Warto wiedzieć, że czynność ta jest bardzo szkodliwa dla paznokci. Skórki bowiem chronią macierz paznokcia. Ich wycinanie powoduje odsłanianie tejże macierzy, czego konsekwencją jest niszczenie płytki paznokciowej. By nasze dłonie wyglądały estetycznie powinniśmy raczej skórki odsuwać ku tyłowi, a także nawilżać je różnego rodzaju olejkami oraz kremami, co nieco spowalnia ich narastanie.

Dopiero tak zadbane paznokcie stanowią dobrą podstawę do dalszego zdobienia. Nie jest sztuką zamalowanie brzydkich, zniszczonych, czy chorych paznokci. Naszym celem powinno być raczej posiadanie zdrowych, zadbanych paznokci, których zdobienie będzie czymś w rodzaju „wisienki na torcie”.