Zdrowy, zadbany i olśniewający uśmiech – jak dbać o zęby?

Zdrowy, zadbany i olśniewający uśmiech – jak dbać o zęby?

Zdrowy i zadbany uśmiech – najlepiej jeszcze z pięknymi białymi zębami – to niewątpliwie marzenie wielu osób. Codzienne mycie zębów (najlepiej dwa razy dziennie) oraz stosowanie nici dentystycznej to najprostszy sposób do uzyskania olśniewającego uśmiechu.

Zdrowy, zadbany i olśniewający uśmiech – jak dbać o zęby?

Bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniej szczoteczki do mycia zębów oraz delikatnej pasty myjącej. Dla większości osób najlepiej sprawdzają się szczoteczki z miękkim lub średnio twardym włosiem, ponieważ są delikatne oraz doskonale czyszczą. Szczoteczki z twardym włosiem nie są generalnie polecane przez lekarzy stomatologów, ponieważ mogą przyczyniać się do mikrourazów dziąseł oraz być przyczyną krwawienia. Szczoteczkę warto jest regularnie wymieniać – zaleca się, aby dokonywać tego raz w miesiącu oraz regularnie wyparzać wrzątkiem, ponieważ zbierają się na niej bakterie oraz drobnoustroje, które mogą być przyczyną próchnicy.

Dbanie o piękny uśmiech nie może odbywać się bez regularnego odwiedzania miejsca, jakim jest gabinet dentystyczny. Zaleca się, aby dokonywać tego co najmniej raz na pół roku lub częściej w zależności od zaleceń lekarza stomatologa. Podczas rutynowej wizyty stomatolog ocenia stan uzębienia oraz ewentualnie kwalifikuje określone zęby do podjęcia leczenia. Małe ubytki zazwyczaj leczy się zakłada na nie plombę wykonaną z określonych materiałów, a w przypadku większych zmian próchnicowych konieczne może okazać się leczenie kanałowe. Warto jest regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny i dokładnie leczyć zęby, ponieważ znacznie zmniejsza to ryzyko konieczności usunięcia zębów oraz innych schorzeń jamy ustnej. Zęby niestety muszą „wystarczyć” na całe życie, więc z pewnością warto jest o nie dbać. W sytuacjach, kiedy ekstrakcja zęba lub zębów jest konieczna i nie ma innych możliwości podjęcia leczenia, stomatolog proponuje implanty zębowe, które zakłada się w miejscu ubytków. Leczenie protetyczne jest niezbędne, ponieważ braki w uzębieniu mogą skutkować między innymi cofaniem się szczęki i deformacją twarzy. Wśród innych zabiegów, które można wykonać w gabinecie dentystycznym to między innymi usuwanie kamienia nazębnego (czyli osadu zbierającego się na zębach) czy wybielenie zębów za pomocą naświetlania lub środków chemicznych.