Jakie zioła pomogą naszym zębom?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

To, że zioła działają leczniczo wiemy wszyscy. Jednak nie wszystkie mają zastosowanie w produktach do higieny jamy ustnej. Które zioła warto mieć w swojej paście do zębów?

O tym, że zioła posiadają wyjątkowe właściwości zdrowotne wiemy chyba wszyscy. Już w czasach starożytnych poszczególne rodzaje ziół były chętnie wykorzystywane w medycynie lub kosmetyce. Trudno jest znaleźć jakiekolwiek dolegliwości, przy których zioła nie byłyby chociaż trochę pomocne. O ile niektóre ich działania są doskonale znane, o tyle często zapominamy o innych, równie ważnych ich zastosowaniach. Na przykład, zioła pomogą nam w lepszym dbaniu o higienę jamy ustnej i w leczeniu niektórych dolegliwości zębów oraz dziąseł. Są one zresztą ważnym składnikiem wielu past do zębów. Warto wiedzieć, które zioła najlepiej wpływają na naszą jamę ustną. 

Do najlepszych propozycji w kwestii dbania o swoje zęby należą te zioła, które wykazują działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Bardzo cenne jest też działanie odświeżające – takie zioła mogą skutecznie usuwać przykry zapach z naszej jamy ustnej. To właśnie one znajdują się najczęściej wśród składników past do zębów oraz płukanek. Stosuje się je również w produkcji bardziej zaawansowanych środków przeznaczonych do leczenia poważniejszych dolegliwości. Naturalne produkty do higieny jamy ustnej można kupić w specjalistycznych sklepach jak np. internetowystomatolog.pl

 

Rumianek i szałwia

Rumianek jest jednym z najlepszych ziół dla naszej jamy ustnej. Posiada właściwości przeciwzapalne, skutecznie łagodzi również ból wynikający z różnych chorób. Można go stosować zarówno w leczeniu dolegliwości jamy ustnej, jak i stanów zapalnych krtani czy paradontozy.

Kolejne ważne zioło to szałwia. Prawdopodobnie jest ona najpopularniejszym ziołem spotykanym w różnych produktach do pielęgnacji jamy ustnej, od past do zębów po płukanki. Stanowi bogate źródło cennych dla naszego zdrowia witamin – A, C, B i PP – oraz innych składników. Może być pomocna w leczeniu wielu dolegliwości, z opryszczkami i podrażnieniami na czele.

 

Odświeżające działanie mięty i eukaliptusa

Mięta pieprzowa oraz eukaliptus również są często spotykane w pastach do zębów, bowiem wykazują działanie odświeżające. Sprawdzają się też jako składniki gum do żucia i płynów do płukania ust. Zioła te są doskonałe też w stomatologii. Ze względu na swoje właściwości zdrowotne są chętnie wykorzystywane w różnych działach medycyny. Mięta jest doskonała między innymi na dolegliwości żołądkowe, zaś po eukaliptus warto sięgnąć w przypadku bólów mięśni czy stawów.

Rośliną powszechnie znaną i wykorzystywaną w stomatologii jest mirra – dokładniej mówiąc, jest to żywica pochodząca z kory drzewa występującego głównie w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Stosuje się ją szczególnie w bardziej specjalistycznych pastach, przeznaczonych dla osób ze stanami zapalnymi i poważniejszymi dolegliwościami jamy ustnej.

 

Zioła prosto z ogrodu

Na naszą jamę ustną doskonale wpływają także liczne zioła, które możemy spotkać w każdym przydomowym ogródku. Liście maliny, koperek, nagietek, goździki, rozmaryn i wiele innych – wszystkie one posiadają cenne właściwości zdrowotne. Za pomocą bardzo prostych przepisów można z nich przygotowywać płukanki, które świetnie sprawdzają się w leczeniu stanów zapalnych, aft, opryszczek i innych tego typu dolegliwości. Warto po nie sięgać, bowiem jest to naturalny i bardzo skuteczny sposób radzenia sobie z chorobami jamy ustnej.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *