Jakie miasto można dziś nazwać stolicą polskiej porcelany? Oczywiście Ćmielów. Oprócz stale funkcjonujących i mających się dobrze fabryk porcelany, od kilkunastu lat funkcjonuje tutaj również jedyne w kraju Żywe Muzeum Porcelany. Jest to o tyle fascynujące miejsce, że każdy zwiedzający może na własne oczy przekonać się, jak przebiega proces powstawania „białego złota”.
Garść praktycznych informacji dla zwiedzających
Jeśli chodzi o wejściówki, muzeum przygotowało dla gości różne warianty biletów. I tak można na przykład skorzystać z najdroższego pakietu złotego, w którego skład wchodzi obejrzenie pięciu muzealnych atrakcji (Żywe Muzeum Porcelany, Wystawa Starej Porcelany, Galeria van Rij, Galeria ikon i obrazów na porcelanie, Warsztaty Ceramiczne – program RÓŻA). Ponadto uczestnik korzystający ze złotego pakietu otrzymuje na pamiątkę porcelanowy kubek bądź filiżankę.
Można również wybrać pakiety łączące w sobie zwiedzanie z warsztatami, same warsztaty, oraz zwiedzanie poszczególnych atrakcji. Możliwości jest ogrom, trzeba jednak pamiętać, że warto zarezerwować wizytę w muzeum dużo wcześniej, na przykład telefonicznie.
Zwiedzanie odbywa się w grupach do 25 osób, a muzeum otwarte jest przez siedem dni w tygodniu. W zależności od wybranego programu pobyt w muzeum trwa od 25 minut do nawet 3 godzin.
Ogrom fantastycznych atrakcji
Muzeum to przede wszystkim porcelanowe wyroby. Niektóre z nich potrafią osiągać tak niebotyczne kwoty, że na ich widok przeciętnemu człowiekowi może zawrócić się w głowie. Bardzo ciekawym punktem zwiedzania jest niewątpliwie przyjrzenie się procesowi produkcyjnemu porcelany. Tutaj również można podumać nad filiżanką wspaniałej kawy, między innymi „kopi luwak” – eksluzywnego gatunku kawy, której ziarna wydobywane są… z odchodów zwierzęcia zwanego cywetą. Mniam! Warto tu jednak dodać, że filiżanka kopi luwak to koszt ok. 100 zł.
Oprócz porcelany użytkowej w muzeum zwiedzający mogą zapoznać się z fantastycznymi wystawami. Moim faworytem jest niewątpliwie Galeria van Rji, w której umieszczono prace Lubomira Tomaszewskiego. Porcelanowe rzeźby są ogromnie nacechowane emocjonalnie, tak że trudno przejść obok nich obojętnie. Ponadto możemy obejrzeć również galerię ikon i obrazów na porcelanie, gdzie znajdują się m.in. dzieła o charakterze sakralnym, ale też reprodukcje znanych obrazów (np. Damę z łasiczką).
Podsumowując – Żywe Muzeum Porcelany to atrakcja, która jest w stanie zauroczyć nie tylko wielbicieli „białego złota”. Każdy zwiedzający znajdzie tutaj coś dla siebie. Tak czy inaczej, jeśli kiedyś będziecie w Ćmielowie, koniecznie zafundujcie sobie wizytę w tym miejscu. Warto!