Mezoterapia jest jednym z podstawowych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Po raz pierwszy zastosował ją w 1952 roku francuski lekarz Michael Pistor. Mezoterapia ma działanie odmładzające, regeneracyjne i głęboko nawilżające. Istnieją dwie metody przeprowadzenia tego zabiegu: mezoterapia igłowa oraz mezoterapia bezigłowa. Którą z nich warto wybrać i dlaczego?
Metody przeprowadzania mezoterapii
Wyróżnia się dwie metody przeprowadzania mezoterapii:
- Mezoterapia igłowa
za pomocą bardzo cienkiej igły wprowadza się substancje nawilżające i odżywcze. - Mezoterapia bezigłowa
jest to nieinwazyjna metoda oparta na zjawisku elektroporacji. W celu przeprowadzenia zabiegu wykorzystywane jest urządzenie, które wytwarza prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Pod wpływem prądu dochodzi do zwiększenia przepuszczalności błon komórkowych, dzięki czemu preparaty przyswajane są przez skórę efektywniej i szybciej
Która metoda przeprowadzenia mezoterapii jest bardziej skuteczna?
Specjaliści wskazują, iż skuteczniejszą metodą jest mezoterapia igłowa. Z racji tego, że substancje odżywcze podaje się miejscowo, efekty są widoczne bardzo szybko i charakteryzują się dużą skutecznością. Za stosowaniem mezoterapii igłowej przemawia również fakt, że nakłuwanie igłą przyczynia się do samoregulacji, a także wzmożonego produkowania nowych włókien kolagenowych. Szczegółowe informacje na temat przeprowadzenia zabiegu możemy przeczytać w artykule: Mezoterapia skóry twarzy, szyi, dekoltu, przygotowanym przez Gabinet Medycyny Estetycznej Derm-Estetyka w Gdyni. Szukając informacji w tego typu źródłach możemy mieć pewność, że jest to wiedza przekazana przez specjalistów, posiadających wieloletnie doświadczenie w danej dziedzinie.
Czy zabieg mezoterapii pomaga w zatrzymaniu procesów starzenia?
Fibroblasty to komórki występujące naturalnie w skórze ludzi. Rolą fibroblastów jest produkowanie substancji, które pełnią bardzo istotne funkcje w świeżym i młodym wyglądzie skóry. Wśród nich znajdują się m.in. kwas hialuronowy, elastyna czy kolagen. Produkowanie każdego z tych związków zmniejsza się wraz z wiekiem, co w rezultacie przyczynia się do starzenia się skóry. Zabieg mezoterapii skutecznie niweluje procesy starzenia się skóry. Zabieg ten nie tylko niweluje zmarszczki, ale odpowiednio nawilża skórę. Mezoterapię najczęściej stosuje się w przypadku upiększania okolic ust i oczu, ale również na całej twarzy, dekolcie, szyi oraz dłoniach. Jest to zabieg przeznaczony dla wszystkich osób, które pragną opóźnić procesy starzenia się, zlikwidować cellulit czy ogólnie poprawić kondycję skóry.
Jakich efektów można spodziewać się po zastosowaniu mezoterapii?
Wśród zabiegów medycyny estetycznej mezoterapię wyróżnia bardzo szybki efekt działania. Zmiany jakie zachodzą w ujędrnianiu i nawilżaniu skóry zauważalne są niemal natychmiast. Należy jednak pamiętać, że aby zabieg był skuteczny konieczne może okazać się zastosowanie serii od 3 do 4 powtórzeń. Ilość zabiegów oczywiście zależy od stanu skóry i zastosowania konkretnych preparatów. Poszczególne serie zabiegów przeprowadza się średnio co 2-4 tygodnie. Stosowane produkty w przeprowadzaniu zabiegu mezoterapii pozyskiwane są bezpośrednio od światowych producentów cieszących się dużą renomą.
Jak wybrać odpowiedni preparat?
Poniżej znajduje się lista poszczególnych preparatów z podziałem na kategorie wiekowe i charakterystyczne ubytki:
- Dermaheal HSR, Redensity 1 – te preparaty najlepiej sprawdzą się w przypadku skóry wiotkiej i cienkiej o delikatnych zmarszczkach znajdujących się w okolicy oczu. Preparaty przeznaczone dla osób w wieku 20-50 lat.
- Dermaheal HSR, Redensity 1 – ten sam zestaw sprawdzi się w nawilżeniu i ujędrnieniu skóry suchej, która utraciła swoją jędrność w okolicach oczu oraz czoła. Dla osób w wieku 20-65 lat.
- Dermaheal HSR, Redensity 1, Restylane Vital – zestaw preparatów, który pozwoli na odzyskanie świeżej, nawilżonej i młodo wyglądającej skóry, a także pozwoli się na pozbycie efektu „nadmiaru skóry”. Przeznaczone dla osób w wieku 28-65 lat.
W jaki sposób przeprowadzany jest zabieg mezoterapii?
W pierwszej kolejności należy przygotować skórę pacjenta do zabiegu, na którą nakładany jest krem znieczulający. Po upływie około 30-40 minut wprowadza się pod skórę cieniutką igłę. W zależności od tego jakich partii ciała dotyczyć ma zabiegi i jakie produkty będą w tym celu wykorzystane, czas trwania zabiegu waha się od 1 do 1,5 godziny. W przeciągu najbliższych 5 godzin wskazane jest, aby unikać kontaktu ze skórą, która została poddana zabiegowi. Nie powinno się również nakładać makijażu a także stosować kremów. Kremy są niewskazane ze względu na swój skład bogaty w tłuszcze, który przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych i bakteryjnych.
Jakich efektów należy spodziewać się po zabiegu mezoterapii?
Zaraz po przeprowadzeniu zabiegu na skórze mogą wystąpić lekkie obrzęki i zaczerwienienia. Stan ten wraca do normy po upływie kilku godzin po zabiegu. Drobne mankamenty po 24 godzinach od zabiegu można przykryć makijażem lub skorzystać z produktów przyspieszających gojenie dostępnych w aptekach. Efekty uboczne mogą być u każdego zróżnicowane. Wynika to z faktu, że u części osób naczynia krwionośne są płytko zlokalizowane. U tych osób skóra ma większą skłonność do uszkodzenia, dlatego w ich przypadku ślady po zabiegu będą bardziej widoczne.
Czy są jakieś przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu mezoterapii i jak się do niego przygotować?
Mezoterapia jest zabiegiem bezpiecznym, aczkolwiek istnieją pewne schorzenia w trakcie których nie powinno się decydować na taki zabieg. Należą do nich: trądzik, opryszczka, nieuregulowana cukrzyca a także choroby nowotworowe. Również kobiety będące w ciąży i karmiące piersią nie powinny decydować się na zabieg. W celu przygotowania się do zabiegu mezoterapii igłowej w przypadku osób o skłonnościach do siniaków zaleca się przyjmowanie preparatów z rutyną lub diosminą przez okres około dwóch tygodni przed zabiegiem. Wzmocnione zostaną w ten sposób naczynia krwionośne. Przez okres 7 dni przed zabiegiem nie powinno się przyjmować ibuprofenu i aspiryny i wszelkich leków pochodnych.
17 thoughts on “Zabieg mezoterapii – najważniejsze informacje”