Zumba – wystarczy chcieć

Zumba – wystarczy chcieć

Zumba – chyba dla nikogo nie jest to nazwa zupełnie obca. Stany Zjednoczone, a za nimi cała Europa przeżywa istny „zumbowy boom”. Trudno się temu dziwić, wszak zumba to połączenie przyjemnego z pożytecznym, ruchu i tańca.

Zumba – chyba dla nikogo nie jest to nazwa zupełnie obca.

Zumba – chyba dla nikogo nie jest to nazwa zupełnie obca.

Za twórcę zumby uważa się Kolumbijczyka Bato Pereza, będącego zawodowym tancerzem i choreografem. Samo określenie zumba nawiązuje do gruzińskiej nazwy kamienia filozoficznego i oznacza mniej więcej tyle, co „wystarczy chcieć”. Nazwa jest zatem bardzo adekwatna do rodzaju aktywności, którą określa.

Zumba to bowiem przede wszystkim dobra zabawa

– w zumbie nic nie dzieje się na siłę, kumuluje ona w ciele niezwykłą wolność, radość życia i istne taneczne szaleństwo. Wystarczy chcieć poczuć ten rytm w sobie, by zumba porwała nas z całą swą mocą i siłą do dobrej zabawy. Zumba bazuje na rytmach latynoamerykańskich, które ze swej natury są mocno energetyzujące. Taka też jest i zumba. Drugie oblicze zumby to fitness, który nabrał dzięki niej zupełnie nowego, nieznanego dotąd charakteru. Aerobik plus taniec, równa się zumba.

zumba

zumba

Założeniem zumby jest intensywny wysiłek fizyczny, który ma miejsce niejako przy okazji tańca i dobrej zabawy. W odróżnieniu od tradycyjnych zajęć fitness, ćwiczenia zumby nie składają się z żadnych skomplikowanych kroków. Obie formy różni również rodzaj muzyki wykorzystywanej do ćwiczeń. W typowym aerobiku są to rytmiczne melodie oparte na 32- bitowych schematach. W zumbie są to gorące latynoamerykańskie rytmy, wyznaczające taneczne kroki. W zumbie „nogi niosą same”, umysł i myślenie mogą się jakby „wyłączyć”. Kto jednak sądzi, że to nic nieznaczące podrygiwanie, jest w wielkim błędzie.

zumba

zumba

Zumba to także dynamiczne i intensywne ćwiczenia, modelujące sylwetkę, wzmacniające siłę mięśni i spalające tkankę tłuszczową. Zumba to skompensowany trening wytrzymałościowy, aerobowy oraz cardio. Godzinne zajęcia zumby to około 600 spalonych kalorii! Ponadto trudno pominąć walor terapeutyczny zumby. Stanowi ona bowiem doskonałe odprężenie, relaks, odstresowanie i uwolnienie myśli. Zumba uwalnia endorfiny i wszelkie pozytywne emocje.

zumba

zumba

Nic więc dziwnego, że coraz więcej fitness klubów ma w swej ofercie zumbę. Mało tego, to właśnie zumba jest coraz częściej wybieranym rodzajem treningu. W Polsce z jej dobrodziejstw korzystają głównie panie, jednak możemy się spodziewać, że sytuacja ta wkrótce ulegnie zmianie i zumbę z takim samym zaangażowaniem i pasją zaczną ćwiczyć panowie. Tak bowiem dzieje się na całym świecie. Obecnie zumba występuje w polskich fitness klubach w kilku odsłonach.

 

Są to przede wszystkim:

  • zumba basic – technika podstawowa, dość regularna i dająca podstawy do intensywniejszego treningu,
  • zumba toning – jest to trening o nieco wolniejszym rytmie, nastawiony głównie na modelowanie sylwetki i rzeźbienie masy mięśniowej, często w tego rodzaju treningu wykorzystuje się ciężarki z piaskiem lub hantle, wzmagające efekt ćwiczeń wytrzymałościowych,
  • zumbatomic – to zajęcia zumby przeznaczone dla dzieci, dla dzieci w wieku do 8 lat, zumatomic ma charakter głównie ćwiczeń rytmicznych, zabaw i gier, dla dzieci nieco starszych zajęcia zawierają więcej elementów typowej zumby; sam pomysł wydaje się być doskonałym sposobem na zmotywowanie dzieci do aktywności ruchowej, traktowanej głównie jako świetna zabawa,
  • zumba gold – to z kolei zajęcia dla osób starszych wiekiem, których sprawność i kondycja nie są już tak dobre jak u młodych i zdrowych osób; kroki w zumbie gold są nieco łatwiejsze, mniej dynamiczne, dostosowane do mniejszej sprawności ruchowej,
  • zumba aqua – to zajęcia zumby w wodzie, mają one charakter typowego aqua aerobiku, wzbogaconego o elementy taneczne, ta forma przeznaczona jest zarówno dla miłośników wody i pływania, jak i dla wszystkich osób, dla których inne ćwiczenia są zbyt obciążające, czyli np dla osób bardzo otyłych, starszych lub poddających się rehabilitacji, z powodu różnorakich urazów.

Zumba jest propozycją dla każdego – wystarczy chcieć.

Komentarze: 1

  1. kazia
    12 marca 2013 o 14:31 ()

    To jest super sprawa, taka zumba to nie tylko gimnastyka i sposób by pozbyć się zbędnych kilogramów ale doskonała zabawa i co ważne nie tylko dla szczupłych pań ale dla pań w każdym wieku. i o każdej tuszy